„Život je ako kniha mystérii, ktorej neporozumieme, ak necestujeme. Všetci by sme mali cestovať a odhaľovať tajomstvá a múdrosť. To je možno kľúč, naučiť sa cestovať a naučiť sa dôverovať, že všetkou čo nam príde do cesty, má svoj zmysel.“

Dr. George Eassey

Ayurveda Trails
Photo: Ajay Menon

ČO JE AJURVÉDA

„Čo je ajurvéda? Ako je tento tradičný indický medicínsky systém spojený s jógou, meditáciou, zdravou stravou, odpočinkom a moderným životným štýlom?“

Ayurveda Trails
Photo: Ajay Menon

Ajurvédické cesty sú určené, pre každého, kto hľadá odpovede na tieto otázky. Táto cesta nechce byť ničím iným ako umeleckým vyjadrením zdravého životného štýlu čerpajúceho múdrosť z odkazu starovekých indických liečebných tradícii, ktoré harmonizujú s tempom dnešnej doby.

Slovo ajurvéda znamená „veda o živote“ a našou filozofiou je „umenie cestovať“. Chceme spojiť vedu a umenie. Ajurvéda je pre nás symbolom osobného rozvoja, cesta liečenia tela, mysle a duše. Je to umenie byť samým sebou a jednotou s celým svetom.

Ak sa rozhodnete vydať sa cestou ajurvédy, spojíme vás s tímom ajurvédických lekárov, odborníkov na jógu, meditáciu a vastu (indické feng shui), ktorí vám pomôžu zostaviť váš osobný program.

AJURVÉDA A LIEČENIE

„Najlepšou cestou ako niekoho vyliečiť je vzkriesiť pocit šťastia v jeho srdci. Neexistuje žiaden liek pre nešťastnú a unavenú myseľ. Ajurvéda nás učí hlbokej pravde – byť dobrým človekom.“

Ayurveda Trail
Photo: Sea Eymere

Ajurvéda symbolizuje určitý druh evolúcie ľudského myslenia, spôsob akým dokážeme liečiť nielen telo, rozvýjať myseľ ale aj odľahčiť dušu. Je to hľadanie najlepšej cesty ako dosiahnuť stav harmónie človeka a prírody. Pre každého je ta cesta iná.

Nesnažíme sa vedecky definovať ajurvédu ako medicínsky systém a ani podať jej kompletné vysvetlenie, chceme len poukázať na množstvo jej aspektov, tak aktuálnych v dnešnom pretechnizovanom svete, kde chýba prirodzená poézia života, radosť zo znova objavovania samých seba a potenciálu, ktorý sa v nás skrýva.

Ajurvéda je indické tajomstvo zdravia, krásy a mladosti – aj vy sa otvorte liečivej sile prírody, nechajte ju dotknúť sa vašej duše, prehovoriť s vašou mysľou a vyliečiť vaše telo.

AJURVÉDA A MEDITÁCIA

„Hovorí sa, že každé slovo je mantra a každá bylinka je medicína, len ako ich používať, to je tá správna otázka.“

Ayurveda Trails
Photo: Ajay Menon

Ajurvéda nie je náboženstvo, je to dharma, najvyšia múdrosť, zaznamenaná v posvätných indických textoch védach. Védy sú ako vietor, nepatria žiadnej krajine ani človeku. Nehovoria, toto je jediná cesta, toto je cesta boha“.

Védy hovoria o tom, že každá cesta, na ktorú sa vydáme s vierou, pokorou, úctou k rituálom, vždy povedie k pravdivému cieľu. Pravda môže byť realizovaná prostredníctvom mnohých ciest. V tejto tolerancii spočíva ich múdrosť.

Slovo artha znamená dať zmysel činom, kreatívna energia vyvolávajúca potešenie a radosť z tvorby je označovaná kama. Náš život žijeme vďaka kreatívnej energii vesmíru a ak jej potenciál využijeme naplno, tak sa dokážeme oslobodiť. Byť skutočne slobodní, vyjadruje slovo moksha, je to sloboda tvoriť krásu dotykom duše.

V ajurvéde – dharma, artha, kama a moksha – sú štyry slová vyjadrujúce podstatu a zmysel života.

AJURVÉDA A JÓGA

„Život je ako jóga. Prvým krokom porozumieť mu, je naučiť sa pokojne sedieťa a pozorovať.“

Ayurveda Trails
Photo: Sea Eymere

India je kolískou jógy, po stáročia zdokonaľovaná najlepšími učiteľmi. Spájame ju s obrazom zdravého, pružného tela v neobvyklej pozícii, s nehybným jogínom v meditácii a tajomnou filozofiou južnej Ázie. Jóga je všetko to a ešte oveľa viac.

V sanskrite sa dá slovo jóga preložiť ako spojenie. Jóga nás učí, že všetky aspekty života sú prepojené – individuálne ja s univerzálnym bytím – a jedine realizáciou a zážitkom tejto úplnosti môžeme uspokojit náš vnútorný hlad po múdrosti a trvalom šťastí. Spojenie vyššieho ja je nemožné bez zdravého tela, pevnej mysle a plného vedomia, čo sú princípy ajurvédy. Jógin neoboznámený s princípmi ajurvédy je len polovičný jógin a tiež praktikujúci ajurvédický lekár bez jógy je len polovičný lekár.

Jóga vonia mystériom, priťahuje svojou intelektuálnou spirituálnou telesnosťou, ktorú vám pomôžeme odhaliť. Je veľa miest aj spôsobou ako ju praktizovať. Poradíme centrum alebo rezort v Indii a na Srí Lanke, ktorý je ten správny pre vás.

AJURVÉDA A PRÍRODA

“Vnútorná vyrovnanosť a vonkajšia harmónia s prostredím a zákonmi prírody, to je ajurvéda. Pobyt v prírode lieči.“

Zuzana_Ulpotha_Hut_Nature_IB468
Photo: Zuzana Zwiebel

Ajurvéda definuje ľudské telo ako spojenie všetkých elementov vesmíru a nehmotného vyššieho ja.

Vesmír tvorí päť elementov: zem – pevný základ a hmota, voda – tekutý stav, oheň – transformátor pevných častí na tekuté a plyn, vzduch – plynná forma a éter – priestor, v ktorom sa všetko vytvára. Týchto päť elementov skombinovaných do párov vytvára tri premenlivé temperamenty dosha – vata, pitta a kapha, ktoré nás charakterizujú ako otlačky prstov. Vatu tvorí priestor a vyduch a kontroluje pohyb. Pita je kombinaciou ohňa a vody a pomáha metabolizmu. Kaphu tvorí voda a zem a vytvára štruktúru telesnej schránky. Tri dosha sú energie udržujúce naše telo zdravé, len keď môžu voľne prúdiť.

Ajurvéda je postavená na harmónii našej bioenergie, využívajúc vonkajšie i vnútorné liečebné procedúry, očistné diéty a psychologické terapie pomáhajúce odbúravaniu stresu a problémov.

AJURVÉDA A JEDLO

„Rabindranath Tagore vo svojej básni prirovnáva človeka k bambusovej flaute. Keď sa pozriete do vnútra flauty, tak neuvidíte nič iba prázdnotu. Ale hudobník, ktorý je našou životnou energiou – prana, dokáže vylúdiť nádhernú hudbu z prázdnoty. Prana je naša melódia života.“

Ayurveda Trails
Photo: Sea Eymere

Univerzálnu energiu života – prana, získavame z jedla, vzduchu a dotykom s prírodnou krajinou. Ajurvédické cesty sú cesty za energiou života – vo všetkých kombináciach farieb, vôní a chutí, lebo veríme že najlepšie jedlo chutí šťastím.

V sanskrite to najlepšie vyjadruje slovo „Vishadam“. Znamená smútok, ale aj toxín alebo jed. Smútok je ako jed pre telo. Ak je človek smutný dlhšiu dobu, tak to ovlpyvňuje jeho žalúdok a trávenie. Zle trávenie a je základ pre všetky choroby. Preto
šťastie, vnútorná spokojnosť a láska idú cez žalúdok.

Na cestách za za dobrým a zdravím jedlom vám predstavíme tých najlepších kuchárov južnej Indie a Srí Lanky, ktorí podľa starovekej múdrosti používajú len čerstvé ingrediencie, ktoré sú zdrojom životnej energie – prana.

AJURVÉDA A SPIRITUALITA

„Rodíme sa v priestore a čase spomienok a tam sa tiež vraciame. Naše šťastné myšlienky ostávajú na zemi ako otlačky v jej pamäti. Keď sa opäť vrátime späť na zem – prichádzame sa stretnúť sami zo sebou.“

Ayurveda Trails
Photo: Ajay Menon

Už Albert Einstein povedal: “Sledujte hviezdy a od nich sa učte.” Staroveké národy, tak robili od nepamäti. Ich cestovateľské výpravy na zemi kopírovali hviezdne trasy na oblohe.

Viedla ich múdrosť véd a viera v silu prírody. Ani mi nepoznáme odpoveď, či je možné čítať osud z hviezd alebo palmových listov, ale veríme, že niekde medzi zemou a nebom sa odtlačky našej hviezdnej púte križujú s Ajurvédickými cestami.

Veríme v energie života. Shakti je prvotná ženská energia, ktorá dokáže pohnúť celým vesmírom. Je na začiatku každej kreatívnej a plodnej aktivity. Dáva silu novým myšlienkam, energiu zmenám a odvahu byť slobodným ale aj splynúť s celým svetom. Shakti je umenie byť samým sebou a jednotou s celým svetom. Slovo Trails v angličtine znamená sledovanie starých ciest ale aj objavovanie nových. Pre nás je to sebaobjavovanie seba samých.

AJURVÉDA A HISTÓRIA

„Čo nie je súčasťou tohoto príbehu, to sa dá nájsť aj v iných príbehoch. Čo však nie je v tomtu príbehu, nenájdete inde.“
Mahabharata

Ayurveda Trails
Photo: Zuzana Zwiebel

Naše cesty sú inšpirované prastarými eposmi, Mahabharata a Ramajána, ktoré považujeme za najstaršie cestopisy naprieč indickým kontinentom. Prastaré eposy poukazujú na niečo,čo je ďaleko za jednoduchým príbehom. Nad nimi je obloha je ozdobená pestrofarebnou dúhou heroického božstva. Je to cesta históriou, mytológiou, ale aj cesta hľadania archetypov Je to unikátny kotol, kde sa indická história, viera a bežný život mieša v zlatom kotle – indickej múdrosti.

Tieto príbehy sú akýsi návodom na prežitie, ktorý je v podvedomí každého Inda. My sa im snažíme dávať formu a transformovať ich do trás, ktoré vás okrem histórie spoja s ľuďmi, ktorí na miestach, kde sa tieto príbehy odohrávali, vytvárajú novú históriu. Tak ako Valmiki v Ramajáne aj my sa snažíme odovzdať ich odkaz a zanechať stopy, ktoré spájajú východnú a západnú kultúru ako most medzi Indiou a Srí Lankou vybudovaný Rámom.


Text tejto brožúry je inšpirovaný rozhovormi s Dr. Georgeom Easseyom (1955 – 2013), doktorom orientálnej medicíny a ajurvédy, zakladateľom prvej ajurvédickej kliniky v Čechách a na Slovensku. Fotografie sú autorským dielom inšpirátorov, sprievodcov a spolupracovníkov Shakti Trails – Ajay Menon, Sea Eymere a Zuzana Zwiebel.


For more information visit: www.ayurvedatrails.com

One comment

  1. Zuzka, hneď zaránky som prečítala ‘len’ tvoju citáciu tej krásy mystérie život a cestovania – áno, veľmi potešilo, rada preštudujem ‘ponuku’ aj pd krásnou myšlienkou…., teším sa a držím ti palček — usmiaty čarovný Adnevt plný a s dostatok pravých mystérií žitia….Maja

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s